شماره : 1761
۲ / ۷ / ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۵

رئیس جمهور در جمع نخبگان و اقشار مردم ایلام:؛

ایلام دَینش را به کشور ادا کرده است/ رفع مشکلات نیازمند جهاد است

رئیسی گفت: رفع مشکلات نیازمند روحیه جهادی، ایثارگری و بسیجی است که با بهره گیری از آنها چالش ها رفع خواهند شد.؛

به گزارش روژآوا ؛آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی روز جمعه در جمع علما، نخبگان و خانواده‌های شهدا و ایثارگران ایلام افزود: سهم ما از صادرات به کشورهای منطقه نمی تواند ۲ درصد باشد و باید از ۲۰ میلیارد دلار به ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار برسد که با یک اقدام سریع و کار جهادی امکانپذیر است.

وی با اشاره به ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک ایلام با عراق، تاکید کرد: مرز نه تهدید که یک فرصت بسیار خوب برای ارتباط مردم ۲ کشور ایران و عراق بویژه مردم ایلام است که ریشه فرهنگی، اعتقادی و باور و ایده با همدیگر دارند.

رئیس جمهوری خواستار تشکیل کارگروه حقوقی و اقتصادی بین ۲ کشور ایران و عراق بویژه استان ایلام و استان های همجوار در عراق به منظور رفع مشکلات صادرکنندگان شد.

آیت الله رئیسی گفت: اقتصاد گردشگری از ظرفیت های مهمی در استان ایلام است که می تواند در رفع بیکاری و ایجاد اشتغال در نقش مهمی ایفا کند.

وی تاکید کرد: باید زیرساخت های استان ایلام به نحوی آماده شود که مساله کریدور ریلی و آزادراه به عنوان وسیله ارتباطی‌ کامل با کشور عراق در این استان آماده شود و هم زمینه برای صادرات در استان که می تواند یکی از بازارهای اصلی تولید کننده کالای ایرانی تبدیل شود و این یک ضرورت است.

رئیس جمهوری مساله گردشگری زیارت برای استان ایلام را یک ضرورت دانست و یادآور شد: بنده در زمان خادمی آستان قدس رضوی توفیق زیارت اربعین حسینی(ع) را از طریق مرز مهران داشته ام و با همکاری استان موکب هایی با نام‌مبارک امام رضا(ع) در ورودی خروجی مرز به نام آستان قدس دایر کردیم.

رئیسی ادامه داد: از دیگر ظرفیت های استان ایلام می‌توان به کشت و توسعه گیاهان دارویی، جنگل ها، انبوه درختان بلوط و طبیعت‌ بکر اشاره کرد که باید با همت مسوولان و مشارکت مردم این امکانات خدادادی استان به بالفعل شود.

وی به نقش خانواده اشاره کرد و اظهار داشت: نهاد خانواده از اهمیت ویژه ای در نظام پربرکت انقلاب اسلامی برخوردار است چرا که خانواده محل صیانت از تمام اعضای خانواده فرهنگ و دین مداری، اخلاقیات فردی اجتماعی و جمعی است و اثربخشی نهاد خانواده در جامعه انکارناپذیر است.

رفع مشکلات نیازمند روحیه جهادی،ایثارگری و بسیجی است

رییس جمهوری گفت: رفع مشکلات کشور نیازمند روحیه جهادی، ایثارگری و بسیجی است که با بهره گیری از آنها چالش ها رفع خواهند شد.

رئیسی ادامه داد: شهدا و ایثارگران در دوران هشت سال دفاع مقدس نیز با توکل به خدا نشان دادند می توان مشکلات را پشت سر گذاشت و همان فرهنگی که جبهه را اداره و سنگرهای دفاع مقدس را شکل داد امروز می تواند کارساز باشد.

وی بیان کرد: در دوران هشت سال دفاع مقدس همگی دارای انگیزه و اراده پولادین و فرهنگ ما می توانیم بودند و با همگرایی خودخواهی و خودبینی را زیر پا گذاشتند و با روحیه کار جمعی و همکاری پیروز شدند.

رییس جمهوری با بیان اینکه همگی باید از مدافعان حرم درس بگیریم ادامه داد: باید با کار جهادی و نو در گام دوم انقلاب حرکتی متفاوت داشته باشیم و این در واقع پیام شهدا، دفاع مقدس و ایثارگران در همه بخشهای کشور است.

رئیسی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا گفت: جای جای این استان یاداور شهامت، شجاعت، ایثار و از خودگذشتگی نیروهای دلداده به امام و انقلاب و به ملت بزرگ ایران است. رییس جمهوری ادامه داد: همه باید بدانند ایلام دینش را به کشور ادا کرده و در خط مقدم جبهه مردانه ایستادگی و مقاومت کردند و از ارزشها و ناموس مملکت دفاع کردند که باید قدردان ایثارگران و خانواده های انها بود و این قدردانی نه در سخن بلکه باید در عمل صورت گیرد.

وی اضافه کرد: باید باب الحسین(ع) را در استان ایلام برای زیارت هرساله فراهم کرد، اگر چه اقداماتی خوبی تا کنون برای توسعه زیرساخت ها منتهی به این‌ مرز انجام شده است اما این اقدامات مقدماتی بوده و باید بیشتر در این خصوص برای رفع نواقص کار کرد.

رییس جمهوری به درخواست یکی از شرکت کنندگان این نشست در خصوص تاسیس اردوگاه دانش اموزی اشاره کرد و گفت: احداث این مجموعه حرکت خوب و مثبتی است که تاسیس آن باید مد نظر قرار گیرد.

رئیسی به رتبه بندی معلمان نیز اشاره کرد و افزود: این طرح به عنوان مطالبه این قشر در دست اقدام قرار داشته و درصدد هستیم بدرستی اجرا شود.

وی تاکید کرد: با اجرای این طرح هم باید معیشت، منزلت، هویت و ارتقا کیفی معلمان مد نظر قرار گرفته و نباید تنها نگاه اقتصادی به آن وجود داشته باشد.

وی به موضوع راهیان نور و یادمان های دفاع مقدس ادامه داد: راهیان نور برکاتی از سوی خداوند برای این سرزمین هستند چرا که راهیان نور یک جریان امیدساز است که باید پررونق تر از گذشته مورد توجه ویژه مسوولان قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: باتوجه به اینکه راهیان نور یک جریان فرهنگی و معنوی امیدساز در کشور است، دستگاه های دولتی باید برای رونق بخشی مطاوب تر به این مقوله تلاش بیشتری داشته باشند چرا که راهیان نور متعلق به همه مردم و گروه ها است.

رییس جمهوری به موضوع مسکن ایثارگران نیز اشاره کرد و یادآور شد: ،بخش قابل توجهی از زمین مورد نیاز احداث مسکن ایثارگران تامین شده است و این موضوع در اولویت برنامه های دولت و مورد تاکید است.

وی در خصوص محرومیت زدایی از شهرستان تازه تاسیس هلیلان نیز از استاندار، سپاه و بسیج سازندگی و سایر دستگاه‌های متولی خواست فردا گروهی را برای رسیدگی به وضعیت این شهرستان اعزام کنند تا کارها و اقدامات انجام شده یا در حال انجام در منطقه را احصا کنند.

رئیسی گفت: در استان ایلام مناطق وجود دارد که نیازمند توجه ویژه مسئولان است و باید برای محرومیت زدایی این مناطق بیشتر مورد توجه و اولویت قرار بگیرد.

انتهای پیام/ع

ثبت شده در سایت پایگاه خبری روژآوا طی شماره 1761 توسط rozhava و در روز جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۴۵:۴۹
© Copyright 2021 https://rozhava.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1764
۲ / ۷ / ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۳

نماینده مردم ایلام در مجلس:؛

نیروهای ۱۵ روزه پتروشیمی باید تعیین تکلیف شوند

بسطامی گفت: ساماندهی وضعیت نیروهای ۱۵ روزه پتروشیمی، اوجب واجبات است.؛

به گزارش روژآوا ؛ علی اکبر بسطامی نماینده مردم ایلام در بازدید وزیر صمت از مجتمع پتروشیمی ایلام اظهار داشت: تعیین تکلیف نیروهای ۱۵ روزه پتروشیمی، دغدغه ای است که زندگی تعداد زیادی از جوانان این منطقه به آن وابسته است و بدون شک این مسئله اوجب واجبات است.

بسطامی افزود: بلاتکلیفی و عدم بکارگیری جوانانی که در منطقه خود غریب و مظلوم واقع شده اند به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست

نماینده مردم ایلام با تاکید بر ضرورت بازنگری در چارت پتروشیمی اظهار داشت:با صدای رسا و بلند می‌گویم: مدیرعامل پتروشیمی ایلام از زیر بار مسئولیت فرار و شانه خالی می‌کند

وی هم‌چنین خاطرنشان کرد: برای جذب نیرو در پتروشیمی ایلام، به جای فراخوان کشوری، فراخوان استانی دهید.جوان این استان برای افتتاح و شکل گیری این پروژه ها عرق ریخته و خون دل خورده است.

انتهای پیام/ع

ثبت شده در سایت پایگاه خبری روژآوا طی شماره 1764 توسط rozhava و در روز ساعت ۱۸:۵۳:۰۰
© Copyright 2021 https://rozhava.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1751
۲ / ۷ / ۱۴۰۰ - ۹:۲۶

رئیس جمهور در بازدید از سد کنجانچم:؛

تکمیل سد کنجان‌چم در اولویت قرار گیرد

رئیسی گفت: اتمام سد کنجانچم در اولویت قرار کرفته تا مردم ثمرات آن را لمس کنند.؛

به گزارش روژآوا ؛ حجت الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رئیسی در اولین برنامه سفر به استان، از فرودگاه مستقیم به محل پروژه سد کنجان‌چم و سامانه گرمسیری ایلام رفت.

رئیس جمهور در این بازدید پس از شنیدن صحبت کارشناسان و محرابیان وزیر نیرو گفت: با توجه به اهمیت و هزینه بالایی که جهت این پروژه شده و جهت پایمال نشدن بیت المال باید این پروژه هرچه سریعتر به اتمام و ثمرات آن را مردم لمس کنند.

وی افزود: در این راستا به مردم وعده هایی داده شد و این تأخیر در تحقق وعده‌ها باعث کاهش سرمایه های اجتماعی خواهد شد.

رئیسی با تشکر از مدیران پروژه بویژه قرارگاه خاتم سپاه اظهار داشت: شیرینی یک‌ کار با اتمامش مشخص خواهد شد لذا می طلبد اتمام این پروژه در اولویت کاری قرار گیرد.ئ

ریس جمهور بعد از این برنامه ، جهت بازدید از زیرساخت‌های شهرستان و پایانه مرزی راهی مهران شد.

انتهای پیام/ع

 

ثبت شده در سایت پایگاه خبری روژآوا طی شماره 1751 توسط rozhava و در روز ساعت ۰۹:۲۶:۰۲
© Copyright 2021 https://rozhava.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1744
۲ / ۷ / ۱۴۰۰ - ۸:۲۵

رئیس جمهور در در بدو ورود به ایلام:؛

ایلام ظرفیت و پتانسیل ویژه‌ای دارد

رئیسی گفت :با توجه به ظرفیت و پتانسیل ویژه ایلام دولت به دنبال توسعه همه جانبه استان است.؛

به گزارش روژآوا ؛ “سیدابراهیم رئیسی”، رئیس جمهور لحظاتی پیش در فرودگاه شهدای ایلام در جمع خبرنگاران گفت: هفته دفاع مقدس را گرامی می داریم، مردم ایلام در دوران دفاع مقدس مردانه ایستادگی کردند و شهدای زیادی را تقدیم کردند، یاد همه شهدای استان ایلام را گرامی می داریم.

وی اظهار کرد: در این سفر آخرین وضعیت استان با مسئولان استان بررسی خواهد شد تا گام هایی را در جهت رفع محرومیت ها برداریم.

رئیس جمهور در ادامه افزود: اولین ظرفیت مهم این استان، نیروی انسانی کارآمد است، استانی که می تواند در حوزه های مختلف گردشگری و صنعت و معادن و نفت حرفها برای گفتن داشته باشد.

حجت الاسلام رئیسی ادامه داد: همجواری با کشور عراق از دیگر مزیت ها است که می توان از این ظرفیت در جهت افزایش تبادلات مرزی استفاده کرد.

رئیس جمهور با ابراز امیدواری در خصوص تصمیات خوبی که در جهت توسعه یافتگی استان قرار است گرفته شود ، اظهار داشت: ایلام از ظرفیت ها و پتانسیل های ویژه ای برخوردار است که باید از آنها در راستای پیشرفت و توسعه همه جانبه استان نهایت استفاده را کرد.

انتهای پیام/ع

ثبت شده در سایت پایگاه خبری روژآوا طی شماره 1744 توسط rozhava و در روز ساعت ۰۸:۲۵:۲۵
© Copyright 2021 https://rozhava.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1741
۲ / ۷ / ۱۴۰۰ - ۸:۰۳

در چهارمین سفر استانی ؛؛

رئیسی وارد ایلام شد

رئیس جمهور در چهارمین سفر استانی مهمان مردم ایلام شد.؛

به گزارش روژآوا ؛ حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در چهارمین سفر استانی خود از طریق فرودگاه شهدای ایلام وارد استان شد.

بازدید از سد کنجانچم در مهران، نشست با نخبگان استان، نشست با شورای اداری استان و نشست خبری با اصحاب رسانه از برنامه های سفر یک روزه حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی به ایلام است.

تعدادی از وزاری دولت سیزدهم که از روز گذشته وارد استان شده نیز در این سفر رئیس جمهور را همراهی و از  زیر ساخت ها و طرح های مختلف شهرستان‌های استان بازدید خواهند کرد.

انتهای پیام/ع

ثبت شده در سایت پایگاه خبری روژآوا طی شماره 1741 توسط rozhava و در روز ساعت ۰۸:۰۳:۵۰
© Copyright 2021 https://rozhava.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1748
۱ / ۷ / ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۵

به بهانه سفر رئیس جمهور به ایلام؛؛

ایلام را به فراموش‌خانه پاستور نسپرید

آقای رئیس جمهور کهنه مطالبه‌ها مارا رنج می دهند، مطالبه‌هایی که به دفعات ، روسای جمهور به واسطه‌شان رای ما را ربودند و روانه‌ی اَمن عیش پاستور کردند.؛

یادداشت:: خداداد ابراهیمی/ مدیرمسئول روزنامه مهران ؛ آقای رئیس جمهور به سرزمین نفت و خون و حماسه خوش آمدید.

اینکه درهمین ماه‌های آغازین کار دولت، آن هم در هفته دفاع مقدس به ایلام سفرمی کنید، حتما مقصد و مقصودی در کارست؛ نخست اینکه بر محرومیت ایلام صحه می گذارید و برای مرهم نهادن بر آلام ایلامیان مصمم‌اید.

دوم اینکه به کابینه دولت یادآوری می کنید که ایلام، مرزبان و سنگربان نستوه ایران بوده و هست و بر گردن نظام و کشور دین بزرگی دارد و …

آقای رئیس جمهور ما هم گلایه داریم و هم مطالبه، گلایه‌ها را تا بعد فراموش می کنیم اما کهنه مطالبه‌ها مارا رنج می دهند. مطالبه‌هایی که به دفعات، به روسای جمهور پیشین و وزرای آنان یادآوری کرده‌ایم اما آن‌ها رای ما را ربودند و روانه‌ی اَمن عیش پاستور شدند. آن‌ها بارها در قالب “سفرهای استانی ” کارهای نکرده را فهرست کردند و زمین‌های متروکه را چندین بار کلنگ زنی کردند.آمدند و سیاست بافتند و رفتند و هزاران نامه‌ی مردم را بی پاسخ گذاشتند و فقط از پشت شیشه‌ی هواپیما، برای مردم نجیب ما دستی تکان دادند تا در عافیت آباد پایتخت، ایلام و رنج‌هایش را به فراموشخانه ۸ ساله ریاست جمهوری بسپارند.

و اینک به امید وعده‌های عدالت محور دولت شما، ناگزیر از یادآوری همان کهنه مطالبه‌ها هستیم؛

۱) یادآوری می کنیم؛ جنگ در ایلام قبل از همه مرزها آغاز و بعد از همه مرزهای کشور پایان یافت اما تاریخ “منطقه جنگی” بودن ایلام را به جای سال ۶۷ که تاریخ دقیق و رسمی پایان جنگ ایران و عراق است، سال ۶۲ مصوب کرده‌اند تا مردم جنگ‌زده ایلام از مزایای مناطق جنگی محروم بمانند. آیا این بی‌مهری مضاعف به ایلامیان مرزدار و حماسی نیست؟!
۲) یاد آوری می کنیم ؛
۹۰ درصد نفت و گاز غرب کشور در ایلام تولید می‌شود و ثروت نفت و گاز آن، همسان با کشور قطر است. همچنین با ۶ درصد منابع نفتی در جایگاه سوم و با ۱۱ درصد منابع گازی، رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است. اما منافع این ثروت خدادادی طی چهل سال گذشته به انحصار استان کرمانشاه درآمده و به واسطه اعمال نفوذ شیخ الوزرای دولت‌‌ پیشین، تاسیس شرکت نفت وگاز مستقل ایلام همچنان ناکام مانده است و دستاورد این بی‌عدالتی، عنوان نخست بیکاری، خودکشی و تورم برای ایلام بوده است.آیا این اجحاف در حق ایلام و جوانان بیکار این سامان نیست؟!
۳) یادآوری می کنیم؛ ایلام مرکز ثقل گردشگری دینی و تردد مسافران عتبات عالیات، خادم شایسته زائران حسینی و میزبان کنگره عظیم اربعین بوده و هست. اما به واسطه بی کفایتی دولت‌ها، بعد ازچهاردهه هنوز مرز مهران به بزرگراه‌ها، اتوبان‌ها و راه آهن سراسری اتصال نیافته است.

۴) یادآوری می کنیم؛ در ایلام، دانش آموختگان و تجربه آموختگان شایسته‌ای بالیده‌اند اما هر گز به کابینه‌ی هیچ رئیس جمهوری دعوت نشده‌اند. براستی چرا؟!
ما نخبگانی در تراز وزیر
درتراز معاون وزیر
در تراز استاندار
و بانوانی درتراز رئیس سازمان داریم
اما در دولت، نفوذ سیاسی نداریم، واسطه نداریم. این طلسم را بشکنید! خود جنابعالی واسطه ماشوید و به مدیران ایلامی فرصت بروز و ظهور دهید. ایلام ازحیث رای به جنابعالی، سومین استان کشوراست،به فرزندانش اعتماد کنید.

۵) و بالاخره یاد آوری می کنیم؛
بُرشی از گفت‌وگوی خود جنابعالی را با مردم ایلام در ایام رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری در ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ آنجا که بیان داشتید:
«این عدالت نیست که مردمی که بر روی ذخائر نفت و گاز زندگی می‌کند، وضع معیشت‌شان خوب نباشد، استانی که رزمندگان و مردم آن در زیر موشک باران و بمباران دشمن دفاع و مقاومت کردند، ای کاش قدم‌های جدی‌تری در خصوص رفع مشکلات استان برداشته می‌شد، باید فاصله‌ای که بین وضع موجود و ایده آل وجود دارد، از بین رود.»
آقای رئیس جمهور این سخن شما ما را به آینده دلخوش و امیدوار کرده است دعا می کنیم این بار دیگر ایلام به فراموشخانه‌ی پاستور سپرده نشود.

انتهای پیام/ع

ثبت شده در سایت پایگاه خبری روژآوا طی شماره 1748 توسط rozhava و در روز پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۰۵:۲۳
© Copyright 2021 https://rozhava.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1738
۱۹ / ۶ / ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۱

مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام:؛

فاز نخست ساخت مسکن ملی در ایلام آغاز شد

بهادری گفت: مرحله نخست ساخت مسکن ملی در ایلام آغاز شده است.؛

به گزارش روژآوا ؛ عبداله بهادری مدیرکل راه و شهرسازی استان گفت: طرح اقدام ملی مسکن که یکسال پیش در سراسر کشور و به منظور برطرف کردن مشکل مسکن افراد کم درامدو فاقد مسکن اجرا شد در استان ایلام عملیات خاک برداری آن در حال اجرا است.

وی اظهار داشت: سه هزار و ۲۵ نفر واجد شرایط در اقدام مسکن ملی ثبت نام کرده اند که برای هر کدام از آن‌ها زمین در نظر گرفته شده است.

بهادری افزود: طرح اقدام ملی مسکن در شهر ایلام در ۸ نقطه از شهر قابل اجرا است که بزرگ‌ترین آن‌ها پروژه ماهور واقع در میدان میلاد با ۶۳۰ واحد است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تصریح کرد: عملیات خاک برداری طرح اقدام ملی مسکن در ایلام در حال اجرا است و در هفته آینده آیین کلنگ زنی آن اجرا خواهد شد.

انتهای پیام/ع

ثبت شده در سایت پایگاه خبری روژآوا طی شماره 1738 توسط rozhava و در روز جمعه ۱۹ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۱۱:۴۵
© Copyright 2021 https://rozhava.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1735
۱۹ / ۶ / ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۶

معاون بهداشتی علوم پزشکی ایلام خبر داد ؛؛

آغاز ثبت نام واکسیناسیون طلاب و دانشجویان ایلام

صادقی‌فر گفت: ثبت‌نام واکسیناسیون دانشجویان و طلاب ایلامی آغاز شد.؛

به گزارش روژآوا ؛ جمیل صادقی‌فر معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: سامانه ثبت نام واکسیناسیون کرونا برای دانشجویان و طلاب ایلام آغاز  شد.

وی اظهار داشت: دانشجویان زیرمجموعه وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد و طلاب حوزه‌های‌ علمیه سراسر کشور می‌توانند به سایت salamat.gov.ir مراجعه و با ورود کد ملی، تاریخ تولد و شماره همراه ثبت نام و بلافاصله زمان و مکان تزریق واکسن را انتخاب کنند.
صادقی‌فر افزود: پس از ثبت نام بر اساس نوبتی که برای آنها در سامانه اختصاص می یابد و پیامکی که ارسال می شود به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.

انتهای پیام/ع

ثبت شده در سایت پایگاه خبری روژآوا طی شماره 1735 توسط rozhava و در روز ساعت ۲۲:۰۶:۴۴
© Copyright 2021 https://rozhava.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1731
۱۹ / ۶ / ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۱

خطیب جمعه ایلام:؛

ناامنی افغانستان ثمره حضور آمریکا است

حجت الاسلام کریمی تبار گفت: ناامنی و عقب ماندگی مردم افغانستان، ثمره حضور آمریکا در این کشور شد.؛

به گزارش روژآوا ؛ نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام، ظهر امروز(۱۹ شهریور) در مصلی بزرگ امام خمینی(ره)  این شهر با تسلیت ایام ماه صفر ماه حزن و عزای اهل بیت عصمت و طهارت(ع) اظهار کرد: ماه صفر، ماه عزای شیعیان اهل بیت(ع) است و در این هفته شهادت دردانه امام حسین(ع) حضرت رقیه(س) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی(ع) را در پیش داریم که این مصیبت ها را خدمت امام زمان(عج) و  مسلمانان جهان تسلیت عرض می نماید.

حجت الاسلام والمسلمین کریمی تبار افزود: در عمل این تعداد در مقابل حضرت پیامبر اکرم(ص) قرار گرفتند، وقتی که پیامبر اکرم(ص) پیمان صلح با آنان برقرار کردند تا یهودیان و مسلمانان در مسالمت در کنار هم زندگی کنند اما قبیله بنی نظیر پیمان را شکسته و نقض پیمان کرد، آنان تصور نمی کردند به دلیل استحکاماتی که دارند، اگر وارد جنگ شوند مغلوب خواهند شد.

امام جمعه ایلام بیان کرد: وقتی تفنگداران آمریکایی در خلیج فارس توسط نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران، دستگیر شدند بدون اینکه خشونتی بر علیه آنان صورت گیرد، خود را باخته بودند، این رعبی است که خداوند در دل اینها  قرار می دهد، امداد غیبی است که خداوند به مسلمانان کمک می کند. این رعب باعث می شود که خود را ببازند.

وی با تاکید بر عبرت گیری صاحبان چشم از این وقایع، افزود: اگر دیروز این وقایع اتفاق افتاده است، امروز هم اتفاق می افتد، معجزه الهی را دیده و می بینیم، ۲۰ سال پیش وقتی که  آمریکا به بهانه انفجار برج های دوقلو به افغانستان حمله کرد، ثمره حملات آنها خیلی تلخ شد و  ۲۵۰ هزار کشته و یک میلیون مجروح و معلول و بیش از ۳ میلیون نفر پناهنده و ۵ میلیون آواره، حاصل حضور آمریکا در افغانستان بوده است،  ناامنی و عقب ماندگی مردم افغانستان، ثمره حضور آمریکا در این کشور شد.

حجت الاسلام والمسلمین کریمی تبار با اشاره به اینکه  برخی غرب زده ها فکر می کردند که با حضور آمریکا، افغانستان تبدیل به ژاپن خواهد شد، ابراز کرد: الان دیدیم که همان اتفاقی که برای بنی نظیر افتاد برای آمریکایی ها افتاد، آنچنان وحشت زده از افغانستان فرار کردند که  برای نجات برخی نیروهای خود و افغانستان های وابسته به طالبان التماس می کنند، تجهیزات مدرن را جای گذاشتند و هر چه توانستند خراب کردند، این اعجاز الهی است که می خواهد ابرقدرت بودن آمریکا را در جلوی چشم جهانیان به نابودی بکشاند و خودشان موجب افتضاح خودشان شوند.

امام جمعه ایلام بیان کرد: وقتی که تیر غیب، به پیشرفته ترین هواپیمای آمریکایی اصابت کرد و برخی از قاتلین سردار شهید سلمانی به درک واصل شدند، آمریکایی ها فهمیدند جای ماندن در افغانستان را ندارند، خون  شهیدان بزرگ ما و مردم مظلوم افغانستان، آنها را بیرون خواهد کرد و  این اتفاق افتاد، خروج آمریکا از افغانستان تنها خروج از یک کشور نیست و بیانگر فروپاشی ابرقدرتی آمریکا است.

وی تصریح کرد: خروج از افغانستان این امر را روشن کرده است که با این وضعیت، آمریکا از کل منطقه خواهد رفت و رژیم اشغالگر قدس احساس ترس و وحشت می کند، امروز از امنیتی ترین زندانی که رژیم اشغالگر قدس دارند جمعی از نیروهای مبارز فلسیطن از فرار می کنند، همین موجب شده است که ترس، رعب و وحشتی برای آنان به وجود بیاید.

امام جمعه ایلام گفت: رژیمی که این همه ادعا دارند اطلاعات ۷ میلیون تبعه آنان، به راحتی در اختیار دیگران قرار می گیرد، هک کردن دژ امنیتی رژیم اشغالگر قدس و دستیابی به اطلاعات ۷ میلیون نفری، یک افتضاح در سطح جهانی است و نشان دهنده این است که رجز خوانی و غرش های آنها مانند ببر کاغذی است و  از دفاع از خودشان در برابر جبهه مقاومت عاجز هستند.

خطیب جمعه ایلام در ادامه به ساخت زائرسرای ایلامیان در مشهد اشاذه و بیان داشت: قطعه زمینی در فاصله دو کیلومتری حرم مطهر امام رضا(ع) به دستور مقام معظم رهبری در اختیار استان ایلام قرار گرفته است، اینکه استان ایلام نتواند  یک زائراسرای برای زائران خود در جوار حرم مظهر  ایجاد کند برایم تلخ بود، امروز با تلاشی که هیئت امنا، این زائر سرا  در ۸ طبقه با زیربنای  ۵ هزار متر مربع الان ساخته شده و سفت کاری آن تمام شده است، برای تکمیل آن ۱۲ میلیارد تومان نیاز است که نیاز به مساعدت مردم دارد.

وی خاطرنشان کرد: در این شرایطی که از پذیرای زوار کربلا با توجه به شرایط کرونایی محروم هستیم، مردم استان که نذورات دارند پای کار بیایند و برای ساخت زائر سرا کمک کنند و هر کس هر چه می تواند در این کار خیر شریک شود، این زائرسرا متعلق به مردم استان ایلام است و برای مردم نیازمند کمک بسیار خوبی برای حضور در جوار حرم رضوی باشد.

انتهای پیام/ع

ثبت شده در سایت پایگاه خبری روژآوا طی شماره 1731 توسط rozhava و در روز ساعت ۲۲:۰۱:۵۴
© Copyright 2021 https://rozhava.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1728
۱۳ / ۶ / ۱۴۰۰ - ۰:۵۸

مدیرعامل پالایشگاه گاز ایلام خبر داد؛؛

کنترل نرخ خوردگی واحدهای شیرین سازی در پالایشگاه

نوریان گفت: اقدامات برنامه ريزي شده و دقيقي در دستور کار قرار گرفت كه منجر به كاهش نرخ خوردگي و كاهش چشمگير ميزان نشتي ها شد.؛

به گزارش روژآوا ؛ روح اله نوریان مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام از تعیین و پایش IOW مطابق با استاندارد API 584-2014 برای کنترل خوردگی واحدهای شیرین سازی در این واحد صنعتی خبر داد و گفت: بمنظور شناسایی عوامل ریشه ای خرابی ها اقدامات و بررسی های مختلفی از جمله انجام پروژه پژوهشی ” بررسی عوامل خوردگی در واحدهای شیرین سازی” در این پالایشگاه انجام شده است.

وی افزود: با توجه به نتایج این پروژه عوامل فرآیندی از جمله دما، میزان HSS،کنترل میزان اکسیژن و سایر انحرافات از شرایط طراحی بعنوان عوامل اصلی خوردگی و نشتی در واحدهای شیرین سازی شناسایی و اقدامات عملیاتی برنامه ریزی شده و دقیقی برای کنترل این عوامل انجام گردید که منجر به کاهش نرخ خوردگی و کاهش چشمگیر میزان نشتی ها شد.

مدیرعامل پالایشگاه گاز ایلام اظهار داشت:با توجه به اهمیت پایش و کنترل پارمترهای فرآیندی برای پیشگیری از خوردگی، تعیین حدود عملیاتی این پارمترها مطابق با راهنمایی های استاندارد API 584-2014، API 945-2008، منوال عملیاتی پالایشگاه،کتاب آمین اکسپرت،گزارش پروژه پژوهشی بررسی و دلایل خوردگی در واحدهای آمین و تجربیات همکاران پالایشگاه از دو سال قبل صورت گرفت و حدود ۳۳ پارامتر بعنوان پارمترهای کلیدی مشخص و سپس حدود مجاز،استاندارد و بحرانی، پیامدهای خروج از این حدود، دوره پایش،متولی ثبت و پایش، و روش های اندازه گیری مشخص گردیدند.
نوریان با بیان اینکه اندازه گیری، ثبت مستمر سوابق و پایش وضعیت IOW ها از جمله اقداماتی است که می بایستی بصورت مستمر انجام شود، تصریح کرد: در حال حاضر اندازه گیری و ثبت سوابق بصورت روتین روزانه توسط بهره برداری انجام و توسط مهندسی فرآیند بصورت هفتگی و توسط بازرسی فنی بصورت ماهیانه پایش می گردد.
وی با اشاره به اینکه با توجه به اینکه خوردگی در واحدهای شیرین سازی بصورت مشابه در اغلب پالایشگاه های بعنوان یک چالش جدی مطرح است و بعضاً در برخی از پالایشگاه ها شدیدتر از پالایشگاه ایلام می باشد و حتی برج های جذب و احیاء را متأثر نموده است، خاطرنشان کرد: این شرکت آمادگی لازم برای انتقال تجربیات خود به سایر پالایشگاه ها و حتی سایر واحدهای صنعتی را دارد.
مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام گفت:در سال های گذشته خوردگی و نشتی های مکرر در چرخهLean آمین واحدهای شیرین سازی بعنوان یکی از چالش های بزرگ پالایشگاه مطرح بود این خوردگی ها در سال های ۹۲ تا ۹۵ به اوج خود رسیدند بطوری که بطور متوسط هر ماه یک نشتی در واحدهای شیرین سازی گزارش می گردید .
نوریان افزود:این خوردگی ها علاوه بر اینکه منجر به نشتی و بعضاً توقف تولیدهای گاه و بیگاه می گردید، فشار عملیاتی زیادی به کارکنان تعمیرات و بازرسی فنی برای اصلاح نقاط آسیب دیده وارد می نمود.
وی اظهار داشت:تعویض حدود ۳ هزارو ۵۰۰ اینچ پایپینگ شامل تغییر متریال خطوط بخار امین به فولاد زنگ نزن،تعویض تیوب باندل هر ۴ ریبویلر، تعویض بدنه یک عدد از ریبویلرها و کیسینگ پمپ های شارژ آمین، ناشی از این خوردگی ها بود که با تلاش و جدیدیت همکاران این گونه مشکلات برطرف شد .

انتهای پیام/ع

ثبت شده در سایت پایگاه خبری روژآوا طی شماره 1728 توسط rozhava و در روز شنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۵۸:۱۶
© Copyright 2021 https://rozhava.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر